Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
21 Eylül 2022    Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği 37 yatak ve 4 küvöz kapasitesi ile 2 katlı binasında hizmet vermektedir.  Giriş katında bulaşıcı hastalıklar servisi, çocuk nefrolojisi yan dal polikliniği, asistan doktor odası, başasistan odası ve uzman doktor odaları yer almaktadır.

Birinci katta büyük çocuk servisi ve süt çocuğu servisi yenidoğan yoğun bakım ünitesi , laboratuar, asistan ve uzman doktor odaları bulunmaktadır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi birinci düzey YYBÜ olup 4 küvöz, 1 açık yatak, 4 ventilatör cihazı, 4 fototerapi cihazı ve 1 ventilatörlü transport küvözü mevcuttur. Öncelikle hastanemizde doğan sorunlu bebekler kabul edilmekte, servis müsait olduğunda diğer hastanelerden ancak görüşme yoluyla yenidoğan bebek alınabilmektedir.

Sabah 08:00-12:00 saatleri arasında yatan hastaların sırasıyla asistan, uzman ve şef vizitleri salı ve perşembe günleri 11:00-13:00 saatleri arasında asistan eğitim toplantıları yapılmaktadır. Bu nedenle hekimlerle görüşme için 15:00-16:00 arası en uygun zaman olmaktadır. Bu saatler aynı zamanda o sabah istenen laboratuvar tetkiklerinin sonuç onay saatleridir.

Günün 24 saati boyunca ‘’Acil poliklinik’’ hizmetleri  nöbetçi çocuk hekimleri tarafından Vehbi Koç Acil Tıp Merkezi yanındaki  ‘’Çocuk Acil Servisi’’ nde yürütülmektedir. Çocuk Acil Servisi birimi acil muayene, müşahade odaları, ressüsitasyon odası, asistan ve hemşire odaları ve emzirme odasından oluşmaktadır. Çocuk acil servisimiz üçüncü düzey acil servis kabul edilmekte olup, iki adet yeşil alan muayene yatağı, 10 adet müşahade yatağı (3 büyük 7 küçük yatak) ve bir defibrilatör cihazı bulunmaktadır. Birimde 9 hemşire görev yapmakta, gece nöbetlerinde iki hemşire bulunmaktadır. Çocuk acil polikliniğinin önünde geniş bir ortak bekleme salonu bulunmaktadır. Poliklinik hizmetleri 08:00-17:00 saatleri arasında poliklinik binasının birinci katında sürdürülmektedir. Kliniğimizde sağlam çocuk izlemi yapılmamakta bu hizmet Aile Sağlığı Merkezlerinde yürütülmektedir. Emzirme odası polklinik binasının -1 katında bulunmaktadır.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı olarak hizmet veren Yel değirmeni Semt Polkliniğinde ve Validebağ Ek Hizmet Binasında birer adet çocuk polkliniği bulunmakta, hafta içi 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Bulaşıcı hastalıklar servisinde hasta ziyareti yapılmamaktadır. Diğer servislerde hafta içi ve cumartesi günleri 14:00-15:00 ve 19:00-20:00 saatleri arasında, Pazar günleri 13:00-16:00 saatleri arasında hasta ziyaretleri yapılmaktadır Hasta ziyaretlerine küçük çocukların getirilmemesi onların sağlığı için gereklidir.

Yenidoğan İşitme  Tarama Programı

Yenidoğan işitme Tarama Programının amacı işitme engeli ile doğan bebeklerin erken dönemde tespit edilebilmesi için işitme taramalarının yapılması, kesin tanı, işitme cihazı uygulaması ve rehabilitasyon için bağlı bulundukları merkezlere yönlendirilmesini sağlamak üzere hastanemizde doğan her bebeğe rutin olarak yapılır.

Oto Akustik Emisyon testi ve Otomatik BERA hastanemiz Kulak Burun Boğaz Kliniği tarafından uygulanmaktadır. OABR hastanemizde doğan ve sevkli gelen 3 ayını doldurmamış her bebeğe yapılmaktadr.

Ülkemizde her 1000 bebekten 1 ila 3’ü doğuştan işitme engeli ile doğmaktadır. Bu kapsamda işitme kaybıyla doğan ya da doğum sonrası dönemde işitme kaybı tespit edilen çocuklarda işitme kaybının çocuğun konuşma gelişimini etkilemeden, psikolojik ve sosyal açıdan sağlıklı bir birey olarak toplumdaki yerini almasını sağlayacak şekilde erken teşhis edilerek tanınması ve tedavisinin planlanması için Sağlık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programı kapsamındaki işitme testlerini yaptırmak, büyük önem taşımaktadır.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çalışanları


Eğitim ve İdari Sorumlu

Doç. Dr. Çağatay Nuhoğlu

Başasistan

Doç. Dr. Tamay Gürbüz

Doç. Dr. Zehra Esra Önal

Çocuk Nefroloji Yan Dal Uzmanı

Dr. Mustafa Behçet Şimşek

Uzman Doktorlar:

Dr. Nazan İlkgelen

Dr. Narin Akıcı

Dr. Çiğdem Sağ

Dr. Sibel Özcan

Dr.Emel AYKAN

 

Asistan Doktorlar:

 Dr.Salih Türkmen

Dr.Ömer Göksel Köşger

Dr.Fırat Bedir             

Dr.Kübra Okuyucu

Dr.Sevde Nur Önal

Dr.Elife İslamoğlu      

Dr.Şule Gümüş           

Dr.Dürdane Merve Ylmaz

Dr.Ayşe Gümüş          

Dr.Busenur Ergül

Dr.Adem Karabulak        

Dr.Ferah Diyar Karaman

Dr.İsmail Berkay Karacan      

Dr.Dilgüşa Efe

Dr.Muhammed İbrahim Özsüer        

Dr.Büşra Kayhan

Dr.Elif Küçük       

Dr.Beydanur Türkmen

Dr.Nur Bayram

Dr.Baki Berkay Üner

Dr.Çağla Çiftci           

Dr.Rümeysa Özdemir

Dr.Ayşegül Özyurt      

Dr.Eyüp Tarık Şardağ

Dr.Emirhan Uzak
  • WhatsApp Image 2017-04-07 at 15_18_07.jpeg
  • WhatsApp Image 2017-04-07 at 15_18_15.jpeg
  • WhatsApp Image 2017-04-07 at 15_18_18.jpeg
  • WhatsApp Image 2017-04-07 at 15_18_21.jpeg
  • WhatsApp Image 2017-04-07 at 15_19_19.jpeg
  • WhatsApp Image 2017-04-07 at 15_21_21.jpeg