Göz Hastalıkları
21 Eylül 2022      Göz Kliniğimiz 1936 yılından bu yana göz hastalıklarının medikal ve cerrahi tedavisi alanında hizmet vermektedir. 2010 yılından itibaren yeni binasında Sadık Eratik Göz Klinikleri adıyla hizmetini sürdürmektedir. Kliniğimiz, günde ortalama 500 poliklinik sayısı, 250 yan dal poliklinik sayısı, yılda ortalama 20000 ameliyat sayısı, 7 ameliyathanesi, çok çeşitli cihaz ve teknik donanımıyla, gerek çalışanları gerekse hastaları için son derece modern ve konforlu, aynı anda bir çok ameliyatın yapılabileceği fiziksel koşullara sahip bir klinik olup, merkez binadan ayrı bir binada hizmet vermektedir. Türkiye’nin önemli göz klinikleri arasında yer almaktadır. Hekimleri, hemşireleri ve yardımcı personelden oluşan deneyimli kadrosu ile poliklinik ve acil poliklinik hizmetlerinin yanı sıra göz hastalıklarına özgü birimlerden oluşan yan dal hizmetleri de vermektedir. Hastanemizin yan dal hizmetleri kornea, retina, glokom, şaşılık, oküloplasti, uvea hastalıkları, ve refraktif cerrahi birimlerinden oluşmaktadır.

Hastalıkların ileri tetkikleri için kullanılan göz anjiyografisi (FFA), göz tomografisi (OCT), görme alanı, kornea kalınlık ölçer (pakimetri), speküler mikroskopi, topografi, biyometri, ve göz ultrasonunun yanı sıra ameliyat dışı tedavi için kullanılan Yag ve Argon lazer cihazları da kliniğimizde bulunmaktadır. Kliniğimizde katarakt, glokom cerrahisi, vitrektomi, ve kornea naklini (keratoplasti) içeren göz içi cerrahilerin yanı sıra şaşılık ile göz kapağı, göz yaşı sistemi, orbita, ve soket (protez) cerrahilerini içeren oküloplastik cerrahi gibi göz dışı cerrahiler de uygulanmaktadır. Ameliyatlarımız erişkin ve çocuk hastalarda genel ya da lokal anestezi altında yapılmaktadır.

İstanbul’da aktif çalışan üç göz bankasından biri kliniğimizde yer almaktadır. Kornea birimi tarafından gerçekleştirilen kornea nakil ameliyatları ile farklı teknikler kullanılarak hastalıklı korneanın ilgili parçasına cerrahi uygulanmaktadır.

Ülkemizde kısıtlı sayıda üniversite ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan refraktif cerrahi merkezlerinden (excimer lazer) biri kliniğimizdedir. Hastaların kırma kusurları (miyopi, hipermetropi ve astigmat)  lazer ameliyatları sayesinde giderilmekte ve hastalar gözlüklerinden kurtulmaktadır.

İstanbul’da sadece iki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan protez laboratuarından biri kliniğimizdedir. Gözü çeşitli nedenlerle alınan veya işlevini yitirerek kötü bir görünüme sahip olan hastalarda gören göze benzeyen bir protez hazırlanarak hastalar daha iyi bir görünüme sahip olmaktadır.

Uzmanlık eğitimi verilen kliniğimizde asistanlar yoğun çalışma temposu içinde eğitilmekte ve bilimsel araştırmalara katılmaları teşvik edilmektedir. Kliniğin yaptığı bilimsel çalışmalar yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlamakta, bilimsel bildiriler yurt içi ve yurt dışı toplantılarda sunulmakta, tüm bilimsel gelişmeler yakından takip edilmektedir.

 

 

İdari ve Eğitim Sorumlusu, Göz Bankası Müdürü, Başasistan, Kornea ve Refraktif Cerrahi

Prof.Dr. Ece Turan Vural         
 
 Uzman Hekimlerimiz: 

Prof.Dr. N. Melda YENEREL  

Doç.Dr. Serhat İMAMOĞLU

Doç.Dr. N. Yeşim ERÇALIK

Doç.Dr. Sevcan BALCI

Doç.Dr. Mehmet Serhat MANGAN  

Op.Dr. Zeynep ACAR              

Op.Dr. Okşan ALPOĞAN         

Op.Dr. Özlem A. ÖNCÜ     

Op.Dr. Esra T. KUMRAL         

Op.Dr. Bahtınur BUTTANRI      

Op. Dr. Yusuf A. YILMAZ       

Op.Dr. Nadir KOCHKAROV              

Op. Dr. N. Burcu ÇELİK           

Op. Dr. Yücel ÖZTÜRK             

Op. Dr. Alev Ö.KÖSE

Op.Dr.Cemile Anıl ASLAN

Op.Dr. Merve Beyza YILDIZ

Op.Dr.Aysun YÜCEL GENÇOĞLU


Yeldeğirmeni Semt Polikliniği      

Op. Dr. Yakup TEMEL             

 Asistan Hekimlerimiz:

Dr.Emirhan Özkul


Dr.Nevzat Ay

Dr.Buse Öz

Dr.Burak Akkoyun

Dr.Abdurrahman Çağrı GÜR

Dr.Alper YENER

Dr.Ömer SAĞIR

Dr.Çiğdem Bengi GÜNGÖR